Nowoczesny sprzęt do przeglądu sieci kanalizacyjnej
Z końcem grudnia Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD.-KAN.” nabył nowoczesny sprzęt służący do przeglądu sieci kanalizacyjnej. Kamera inspekcyjna jest telewizyjnym urządzeniem do monitorowania kanałów sanitarnych i deszczowych w zakresie rur od 100 mm do 1200 mm. Zamontowana jest w samochodzie marki „Mercedes Benz CDI 316”. Producentem zabudowy jest niemiecka firma RICO.
Jak zapewnia dostawca jest to unikatowy i nowatorski system RPP służący do przekształcania obrazu trójwymiarowego w obraz dwuwymiarowy. Funkcja ta jest przydatna ponieważ pozwala zobaczyć wszystkie elementy sieci kanalizacyjnej na płaskim wydruku.
Wózek inspekcyjny z zainstalowaną kamerą wyposażony jest w oświetlenie LED, charakteryzujące się długowiecznością oraz zimnym światłem o dużej jasności. Sterowanie kamery odbywa się w pomieszczeniu operatora za pomocą pulpitu sterowniczego. Opuszczanie i wyciąganie kamery z kanału realizuje wyciągarka zamontowana w tylnej części samochodu. Kamera połączona jest z pulpitem sterowniczym za pomocą jednożyłowego kabla w osłonie kevlarowej (materiał ten wykorzystywany jest m.in. przy produkcji kamizelek kuloodpornych) o długości 500. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie jednorazowo 1 km kanału (po 500 m w każdą stronę od studni rewizyjnej).
W zabudowanie zastosowano niespotykane na szerszą skalę rozwiązanie, w którym część studyjna od części sprzętowej rozdzielona jest szybą z hartowanego szkła. Pozwala to na kontakt pomiędzy operatorem przeprowadzającym inspekcję, a jego pomocnikiem stojącym przy włazie do studni. Samochód zasila bateria akumulatorów pozwalająca na bezgłośną pracę co sprawia, że sprzęt ten może być wykorzystywany również nocą.
Razem z samochodem inspekcyjnym Spółka zakupiła przyczepę wyposażoną w system RS MAX PATCH szwajcarskiej firmy RS Technik, służący do bezodkrywkowej, punktowej renowacji kanałów. Umożliwia on zakładanie krótkich tzw. „rękawów” (opasek) w miejscach uszkodzeń wcześniej zlokalizowanych przez kamerę inspekcyjną. System umożliwia renowację kanałów w zakresie średnic od 150 do 600 mm.
Renowacja polega na wprowadzeniu do uszkodzonego odcinka kanalizacji przyciętej na wymiar maty z włókna szklanego nasączonej żywicą chemoutwardzalną, która już po około godzinie utwardza się w sposób gwarantujący pełną szczelność i wytrzymałość na kilkadziesiąt lat.