Osad z Oczyszczalni Ścieków wywieziony !

Osad z Oczyszczalni Ścieków wywieziony !

W dniach od 18.04.2018 do 20.04.2018 dokonano wywozu wysuszonych osadów ściekowych z hal suszarniczych na Oczyszczalni Ścieków w Bełchatowie. Był to ostatni etap, trwającego od września ubiegłego roku, procesu zagospodarowania osadu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Spółka „Wod-Kan” oddała do przetworzenia na cele energetyczne 682 tony osadu wysuszonego do poziomu ok 70% suchej masy, co jest wymogiem obowiązującej umowy na dofinansowanie budowy suszarni osadów z NFOŚ i GW.
Spółka, o czym wielokrotnie informowaliśmy w sposób ciągły monitoruje warunki meteorologiczne takie jak kierunek i siła wiatru, wilgotność powietrza oraz ciśnienie, które to wpływają na rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu. Nasze obserwacje pokazują, że w ostatnich dniach, szczególnie o poranku występują warunki atmosferyczne, które sprzyjają swobodnemu rozprzestrzenianiu się substancji złowonnych. Po przeprowadzonych w ostatnich dniach szczegółowych analizach oraz monitoringu różnych części miasta w godzinach porannych i wieczornych przez służby techniczne Spółki z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że wraz z odnotowaniem wzrostu temperatury powietrza, wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach na os. Binków, Słoneczne oraz w rejonie ul. Kolejowej i galerii Olimpia, utrzymujący się przez kilkadziesiąt minut w różnych częściach tych osiedli, a źródło jego pochodzenia jest położone na ul. Przemysłowej.
Pragniemy poinformować, że Spółka dokłada wszelkich starań aby minimalizować emisje nieprzyjemnego zapachu występującą podczas procesów zachodzących na Oczyszczalni Ścieków, które przebiegają bez zakłóceń. Od 9 kwietnia została uruchomiona bariera antyodorowa, która jest rozłożona wokół Otwartych Basenów Fermentacyjnych oraz wzdłuż Słonecznych Suszarni Osadów a dozowane przez nią dezodoranty mają za zadanie neutralizacje nieprzyjemnych związków zapachowych będących wynikiem standardowego procesu oczyszczania ścieków.
Za ewentualne, chwilowo odczuwane w okresie szczególnie niesprzyjających uwarunkowań pogodowych, uciążliwości przepraszamy.